Následky porušenia povinností stanovených zákonom možno rozdeliť až do štyroch kategórií.
Prvým následkom je právo osoby patriacej do verejného sektora odstúpiť od zmluvy alebo pozdržať plnenie podľa zmluvy. V tomto prípade sa bude mať za to, že osoba patriaca do verejného sektora nie je v omeškaní s plnením svojich záväzkov zo zmluvy uzatvorenej s partnerom verejného sektora, aj keď povinnosť dodať plnenie alebo majetok zo strany osoby patriacej do verejného sektora nebude splnená.
Druhým následkom je možnosť uloženia peňažnej sankcie. Výška pokuty môže dosiahnuť pre partnera verejného sektora až 1 000 000,- EUR a pre člena štatutárneho orgánu partnera verejného sektora až 100 000,- EUR. Minimálna výška sankcie je pritom až 10 000,- EUR a zodpovednostným subjektom je každý jeden člen štatutárneho orgánu partnera verejného sektora.
Ďalším následkom je, že rozhodnutie o uložení sankcie je súčasne aj rozhodnutím o vylúčení podľa Obchodného zákonníka. Jeho následkom je, že fyzická osoba, ktorá bola v čase uloženia sankcie členom štatutárneho orgánu partnera verejného sektora nesmie po dobu uvedenú v rozhodnutí súdu, alebo až po dobu troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia vykonávať funkciu člena štatutárneho orgánu alebo člena dozorného orgánu v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve. Rovnako nebude môcť pôsobiť ani ako vedúci organizačnej zložky podniku, vedúci podniku zahraničnej osoby, vedúci organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby alebo prokurista.
Posledným následkom môže byť v určitých prípadoch aj vznik trestnej zodpovednosti. V prípade úmyselného konania môže ísť napríklad o trestný čin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie podľa § 259 a 260 Trestného zákona, trestný čin podvodu podľa § 221 Trestného zákona alebo trestný čin subvenčného podvodu podľa § 225 Trestného zákona.