ANTIDISKRIMINAČNÝ ZÁKON - NOVELA 2026!
V roku 2026 nadobudne účinnosť novela zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon), ktorá sa zaoberá dlhodobo pretrvávajúcim problémom platových rozdielov medzi ženami a mužmi!
Podstata a účel novely
Pretrvávajúce rodové rozdiely v odmeňovaní, spolu s nemožnosťou získať lepšie platenú prácu a kombinácia priamej aj nepriamej diskriminácie na základe pohlavia majú dlhodobé negatívne dôsledky. Tie sa prejavujú napríklad v dôchodkovej nerovnosti alebo feminizácii chudoby.
Novela 2026 je reakciou na smernicu vydanú Európskym parlamentom (EÚ) 2023/970 zo dňa 10. mája 2023, ktorej cieľom je posilnenie uplatňovania zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty. Jej podstatou je zavedenie povinného zverejňovania údajov o platoch mužov a žien v súkromnom aj verejnom sektore, a to vrátane rovnakých pozícií alebo platových tried.
Zverejňovanie údajov o odmeňovaní - subjekty
Hlavným cieľom novely je zavedenie platovej transparentnosti, ktorá sa vzťahuje na orgány verejnej moci, rozpočtové a príspevkové organizácie, štátne podniky a obchodné spoločnosti so 100 % majetkovou účasťou št átu ako aj u súkromných zamestnávateľov s počtom minimálne 50 zamestnancov, čiže na súkromných zamestnávateľov s menej ako 50 zamestnancami sa informačná povinnosť nevzťahuje.
Osobitné informačné opatrenia možno rozdeliť do dvoch skupín:
V prvej skupine sa nachádzajú súkromní zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 50 do 100, ktorí sú povinní najneskôr do 30. júna zverejniť na svojom webovom sídle alebo v dennej tlači údaje o odmeňovaní žien a mužov, a to konkrétne:
- celkový počet zamestnancov a zamestnankýň,
- percentuálny podiel žien a mužov (aj podľa stupňov náročnosti pracovných miest),
- priemerné mesačné zárobky podľa týchto stupňov za posledný štvrťrok predchádzajúceho roka.
Rozšírené povinnosti sa vzťahujú na druhú skupinu, kde sa nachádzajú spomenuté subjekty ovládané verejnou mocou, pri ktorých sa nehľadí na počet zamestnancov a súkromní zamestnávatelia s počtom zamestnancov nad 500.
Okrem zverejňovania údajov, musia vypracovať aj porovnávaciu správu o rovnosti v odmeňovaní, ak sa preukáže rozdiel v priemerných mesačných zárobkoch medzi ženami a mužmi. Ak sa rozdiel nezistí, ostávajú im len základné povinnosti ako pri prvej skupine.
Čo bude porovnávacia správa obsahovať?
- podrobné zdôvodnenie zisteného stavu,
- skutočností preukazujúce dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania,
- návrhy na zníženie rozdielov pri odmeňovaní v zamestnaní.
Doručovať sa bude každoročne Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky do 31. augusta príslušného roka v elektronickej podobe, pričom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ju následne najneskôr do 30. septembra uloží vo verejnej časti registra účtovných závierok
Hroziace sankcie
V záujme vynútiteľnosti novouložených povinností sa zavádza mechanizmus sankcií, ktorých ukladanie sa navrhuje zveriť inšpektorátom práce. Sankcie môžu byť uložené v rozpätí od 1000 do 5000 eur, pričom sa líšia od počtu zamestnancov.
Čo by to mohlo znamenať v praxi?
Ak žena a muž pracujú na rovnakej pozícii (napr. manažér marketingu) v tej istej firme a majú rovnaké zodpovednosti, vzdelanie a skúsenosti, ich platy by mali byť rovnaké. Ak nie rovnaká mzda / plat, zamestnávateľ to bude musieť vysvetliť (napr. odlišný výkon, dĺžka praxe). Ak takéto nerovnaké zaobchádzanie nebudete vedieť relevantné odôvodniť, môžete následne čeliť sankciám zo strany dozorného orgánu.
Ak si nebudete istý, či spĺňate nové legislatívne požiadavky, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám pomôžeme s vypracovaním interných smerníc, metodických pokynov alebo nastavením organizačnej štruktúry v súlade s aktuálnymi požiadavkami.
Postaráme sa aj o priebežné sledovanie legislatívneho vývoja vo Vašom odvetví a upozorníme Vás na každú významnú zmenu, ktorá by mohla mať dopad na Vaše fungovanie.
Kľúčové slova: zamestnávateliaodmeňovanierovnosť pohlavízverejňovanie údajov